Není tmavé pečivo jako tmavé pečivo

21. května 2008 v 13:28 | lexxa |  Jak na to?!

Jaké pečivo?

Ze zdravotního hlediska je lepší dávat přednost tmavému, tedy celozrnnému pečivu, před bílým. Je však třeba pozorně vybírat, protože ne každé tmavé pečivo je skutečně tmavé.

Bílé pečivo

Se vyrábí z bílé mouky (nejčastěji pšeničné). Bílá mouka se mele jen ze středů jednotlivých zrn, tzn. neobsahuje téměř žádnou vlákninu ani důležité živiny (vitamíny, minerály). Navíc kvůli absenci vlákniny mají tyto potraviny vysoký glykemický index. Pokud chceme dodržovat zdravý životní styl, bílé pečivo není doporučováno.

Tmavé (celozrnné) pečivo

Celozrnné pečivo se vyrábí z celozrnné mouky, která obsahuje i vnější vrstvy zrna. Ty jsou bohaté na vitamíny, minerální látky, esenciální mastné kyseliny a vlákninu. Z výživového hlediska je tak pro nás konzumace celozrnného pečiva příznivější. Další výhodou je nižší glykemický index, a tudíž vyrovnanější hladina cukru v krvi. Pozor však na to, že celozrnné pečivo může mít kratší dobu trvanlivosti.
Čím se liší?
Odborníci upozorňují, že někdy je skutečně těžké rozeznat, které pečivo je vyrobené z celozrnné mouky a které nikoliv. Matoucí totiž může být skutečnost, že se bílá mouka někdy obarvuje (například karamelem), a z ní vyrobené pečivo je tudíž tmavé, nikoliv ovšem celozrnné.
Pečivo z tmavé - obarvené - mouky má pak stejné vlastnosti jako pečivo z bílé mouky. Má tedy obdobné výživové nedostatky.
Pozor na toastové chleby - pečivo, které je nadýchané a kypré, je většinou obarvené světlé pečivo. Navíc v něm jsou konzervační látky, které prodlužují jeho trvanlivost.
Na druhou stranu se ale vyvarujte pečivu, které obsahuje tzv. tvrdý šrot - tvrdé celulozové obaly z vrchní části zrna, které mohou poškozovat střevní sliznici. Ta, pokud je poškozená, může být náchylnější k různým onemocněním, např. vlivem karcinogenů obsaženým v potravě.

Jak se celozrnné pečivo pozná

Celozrnné pečivo musí podle zákona o potravinách obsahovat minimálně 80 % celozrnných mouk z celkové hmotnosti pečiva. Pokud je ve složení uvedena na prvním místě hladká mouka a celozrnná až na druhém nebo třetím, nejedná se o celozrnný výrobek (výrobce všech druhů potravin musí uvádět suroviny ve složení podle množství, takže na prvním místě je vždy ta, které bylo použito nejvíce).
Vícezrnné pečivo musí obsahovat minimálně 5 % mouky z jiných obilovin než pšenice nebo žito. Pečivo tedy může být vícezrnné, ale přitom vůbec nemusí být celozrnné.
K podezření z klamání spotřebitele dochází při nákupu pečiva s velmi tmavou barvou, které má budit dojem celozrnnosti. Barva je ale docílena pražením ječmene nebo žita (syntetická barviva nesmějí být v případě chleba a pečiva podle vyhlášky použita).
Zdroj: novyvek.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ROXY♥ ROXY♥ | Web | 2. června 2008 v 8:20 | Reagovat

hm zajímavé já jsem se taky v obchodě dívala a nic moc žádný výběr a ty rohlíky byly tmavší ale ne úplně černé tak nevim jaké budu papat musím líp vybírat

2 marty321 marty321 | Web | 23. února 2009 v 21:19 | Reagovat

jestli chcete zhubnout tak prostě musíte klikat na web...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama